Dnes jsme spustili nové stránky www.likvor.cz.

Hlavní menu naleznete v horní části obrazovky.

Nejpoužívanější odkazy jako vstup do výsledku vyšetření a odkazy na stažení formulářů žádanek naleznete zhruba uprostřed hlavní stránky (homepage).

K dispozici je aktualizovaná verze kompletní likvorologické žádanky, s rozšířením PCR metodik v likvoru. Zároveň lze využít pro požadavek dalších PCR i “Žádanku na speciální laboratorní vyšetření”- pro vyšetření jak z likvoru, tak z krve, extravaskulárních tekutin či jiného biologického materiálu.

Aktualizovaná likvorová žadanka ke stažení zde
Žádanka na speciální laboratorní vyšetření ke stažení zde

Nově vyšetřujeme panel autoprotilátek proti myelinu: anti-MBP (myelinový bazický protein), anti-MOG (myelinový oligodendrocytární glykoprotein) a anti-MAG (glykoprotein asociovaný s myelinem). Již z názvu vyplývá, že se jedná o protilátky podílející se na etiopatogenezi demyelinizačních onemocnění.

Anti-MBP a anti-MAG protilátky se vyskytují u roztroušené sklerózy, která je chronickým autoimunitním onemocněním. V poslední době narůstá klinický význam vyšetření protilátek anti MOG u neuromyelitis optica, především u séronegativních pacientů anti AQP-4. Anti-MBP protilátky se též vyskytují u postvakcinační ADEM.

Vyšetření autoprotilátek proti myelinu anti-MBP, anti-MAG, anti-MOG indikujte na standardní likvorové žádance vpravo dole “Dodatečná specifikace vyšetření” viz Žádanka

Pro podrobnější informace o možnostech vyšetření nás, prosím, kontaktujte e-mailem na likvor@likvor.cz nebo na telefonním čísle 266 006 118.