Dear Professor Bassetti,

I have received Your „STATEMENT FROM EAN PRESIDENT ON SITUATION IN UKRAINE“ and I feel obliged to respond. It is my utter belief that even an „apolitical, neutral organisation” must not conceal the truth and must call a spade a spade. To call this brutal war a „conflict“ or a „crisis“ is a euphemism far from the truth. It is evident that Russia is the aggressor in this war, attacking and invading the territory of a sovereign state Ukraine. There are women, children, and civilians among confirmed victims.

Calls for peace are noble-minded, however, if we cowardly conceal the truth, we are encouraging the aggressor to further vile actions. The first step towards restoring peace is stopping the evil and giving it its proper name. It was Russia which started this war in Ukraine, let’s unanimously condemn the war actions of Russia and challenge the aggressor to stop them immediately.

Dr. Ondřej Sobek, MD, CSc, MIAC
Laboratory for CSF, Neuroimmunology, Pathology and Special Diagnostics
Clinical laboratory accredited according EN ISO 15189
Expert laboratory workplace for EQA in CSF
Prague, Czech Republic

 

 

STATEMENT FROM EAN PRESIDENT ON SITUATION IN UKRAINE
It is with great sadness and concern that we at the European Academy of Neurology (EAN) learn of the situation rapidly unfolding in Ukraine. While we remain an apolitical, neutral organisation      representing healthcare professionals across Europe, including both Ukraine and Russia, we abhor the use of violence or war and see no place for either in settling disputes of any kind. We          hope and plead for a rapid and peaceful resolution to this conflict, so that as many lives as possible may be spared.
We call for all agencies and organisations providing humanitarian support in the region to receive the support and resources they need to respond to the crisis, and that they are not obstructed      or prevented from providing humanitarian or medical assistance to those in need.
On behalf of the EAN, we ask you to consider contributing to organisations which are setting up relief efforts to help civilian casualties and refugees in the region.

EAN is also committed to supporting neurological work forces affected by the current situation. We continue to monitor the situation closely.
We remain hopeful for a peaceful conclusion to this crisis soon and in the meantime implore both sides to ensure humanitarian and medical aid can reach those who need it, regardless of  allegiance.

Claudio L.A. Bassetti
President of the European Academy of Neurology

Please follow and like us:

Vážení účastníci XII. Sympozia pro laboratorní a klinické aspekty likvorologie, neuroimunologie a analýzy extravaskulárních tekutin,

dovolujeme si Vás informovat, že přednášky ze Sympozia jsou nyní k dispozici na webových stránkách www.likvor-sympozium.cz

Děkujeme Vám za účast a těšíme se na další společná setkání!

Za kolektiv Laboratoře pro likvorologii, neuroimunologii, patologii a speciální diagnostiku
Topelex s.r.o.

prim. MUDr. Ondřej Sobek, CSc.

Please follow and like us:

Dnes jsme spustili nové stránky www.likvor.cz.

Hlavní menu naleznete v horní části obrazovky.

Nejpoužívanější odkazy jako vstup do výsledku vyšetření a odkazy na stažení formulářů žádanek naleznete zhruba uprostřed hlavní stránky (homepage).

Please follow and like us:

K dispozici je aktualizovaná verze kompletní likvorologické žádanky, s rozšířením PCR metodik v likvoru. Zároveň lze využít pro požadavek dalších PCR i “Žádanku na speciální laboratorní vyšetření”- pro vyšetření jak z likvoru, tak z krve, extravaskulárních tekutin či jiného biologického materiálu.

Aktualizovaná likvorová žadanka ke stažení zde
Žádanka na speciální laboratorní vyšetření ke stažení zde

Please follow and like us:

Nově vyšetřujeme panel autoprotilátek proti myelinu: anti-MBP (myelinový bazický protein), anti-MOG (myelinový oligodendrocytární glykoprotein) a anti-MAG (glykoprotein asociovaný s myelinem). Již z názvu vyplývá, že se jedná o protilátky podílející se na etiopatogenezi demyelinizačních onemocnění.

Anti-MBP a anti-MAG protilátky se vyskytují u roztroušené sklerózy, která je chronickým autoimunitním onemocněním. V poslední době narůstá klinický význam vyšetření protilátek anti MOG u neuromyelitis optica, především u séronegativních pacientů anti AQP-4. Anti-MBP protilátky se též vyskytují u postvakcinační ADEM.

Vyšetření autoprotilátek proti myelinu anti-MBP, anti-MAG, anti-MOG indikujte na standardní likvorové žádance vpravo dole “Dodatečná specifikace vyšetření” viz Žádanka

Pro podrobnější informace o možnostech vyšetření nás, prosím, kontaktujte e-mailem na likvor@likvor.cz nebo na telefonním čísle 266 006 118.

Please follow and like us:

K dispozici je aktualizovaná verze kompletní likvorologické žádanky, s rozšířením PCR metodik v likvoru. Zároveň lze využít pro požadavek dalších PCR i “Žádanku na speciální laboratorní vyšetření”- pro vyšetření jak z likvoru, tak z krve, extravaskulárních tekutin či jiného biologického materiálu.

Aktualizovaná likvorová žadanka ke stažení zde
Žádanka na speciální laboratorní vyšetření ke stažení zde zde.

 

Please follow and like us: